Seniorzy przejmują władzę w Krakowie!

JUŻ PO RAZ DRUGI PREZYDENT MIASTA KRAKOWA PRZEKAZAŁ SENIOROM KLUCZE DO MIASTA.

 

W DNIACH 5-7 CZERWCA 2015 ODBYŁY SIĘ OGÓLNOPOLSKIE SENIORALIA W KRAKOWIE.

 

ORGANIZATOREM WYDARZENIA JEST STOWARZYSZENIE MANKO – WYDAWCA GŁOSU SENIORA ORAZ MIASTO KRAKÓW

Tegoroczne Senioralia to trzy dni pełne atrakcji, w trakcie których to właśnie seniorzy będą najważniejsi. W programie m.in. wykłady, pokazy tańca, mody, występy artystyczne, korowód wokół rynku.

Celem Senioraliów jest przede wszystkim umożliwienie seniorom dostępu do wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, rozwijania ich pasji i zainteresowań, udowodnienie, że z powodzeniem mogą się oni włączyć w różnorodne inicjatywy społeczne.

Senioralia rozpoczęły się w piątek, 5 czerwca 2015. Tego dnia m.in. na Placu Szczepańskim otwarto wystawę „Moja babcia, mój dziadek” i „Twórczość seniorów” a także odbył się turniej szachowy. Dodatkowo, w tym dniu seniorzy mieli możliwość aktywnie spędzić czas podczas zaplanowanych atrakcji w Hali Sportowej „Sokół” mieszczącej się przy ulicy Piłsudskiego 27.

6 czerwca 2015 w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbył się II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w trakcie którego prelegenci dyskutowali na tematy związane z polityką senioralną, współpracą organizacji seniorskich w kraju i za granicą oraz możliwościami jakie niosą za sobą ruchy UTW. Organizatorami kongresu są Stowarzyszenie MANKO, Głos Seniora oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Trzeci dzień Senioraliów, 7 czerwca 2015, rozpoczął się Mszą Świętą w Bazylice Mariackiej w intencji seniorów. Tuż po mszy, na Placu Szczepańskim nastąpiło uroczyste przekazanie seniorom kluczy do miasta przez Prezydenta Miasta - Pana Jacka Majchrowskiego, a następnie seniorzy przeszli w barwnym korowodzie wokół Rynku Głównego. Przez cały dzień na Placu Szczepańskim trwały występy artystyczne grup seniorów. Odbył się również pokaz mody seniorów.

7 czerwca od 12:00 do 17:00 w Małopolskiej Szkole Wyższej im. Dietla mieszczącej się w Pałacu Spiskim na Rynku Głównym 34 (1 piętro), zorganizowano Dzień Zdrowia Seniora. Goście wydarzenia mogli skorzystać z porad medycznych i bezpłatnych badań, a także wysłuchać interesujących wykładów na temat zdrowia i profilaktyki chorób (m.in. prof. Jerzy Vetulani).

Szczególnie serdecznie dziękujemy Zespołowi S@S, który wystąpił w niedzielę 7.06.2015. Pomimo 30-stopniowego upału prezentowany program artystyczny oklaskiwało duże grono publiczności.

Patronat honorowy nad II Ogólnopolskimi Senioraliami objęli m.in.:

Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosinak-Kamysz, Minister Edukacji Narodowej – Joanna – Kluzik-Rostkowska, Rzecznik Praw Obywatelskich – Irena Lipowicz, Pani Poseł na Sejm - Elżbieta Achinger, Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa, Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski, Metropolita Krakowski - ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa – Bogusław Kośmider. Partnerami wydarzenia są m.in. Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW, Wielicki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Uzdrowisko Busko-Zdrój i Uzdrowisko Nałęczów.

GALERIA KONGRES>>>

GALERIA WYSTĘP S@S>>>