"Nasze fotograficzne impresje. Motywy przyrodnicze w obiektywie Seniora", to kolejny moduł cyklu „Pasja łączy ludzi”. Wpisuje się w  15.letni okres aktywności prowadzonych w ramach Szkoły @ktywnego Seniora (pierwszy, zatytułowany „Książka w obiektywie Seniora” odbył się w listopadzie 2022 roku).

Do udziału w zajęciach zapraszamy amatorów fotografii, osoby szukające pomysłów na rozwijanie swoich pasji, unikalnego stylu i sposobu widzenia świata, twórczego myślenia i skupiania uwagi na kluczowych elementach.

dr Lidia Maria Jedlińska - twórca i koordynator S@S

Tematyka czterech warsztatów będzie oscylowała wokół dziedzictwa kulturowego/przyrodniczego spotykanego wokół. Będzie trochę teorii i sporo praktycznych wskazówek. Zajęcia odbędą się w WBP w Krakowie oraz w plenerze.

Celem spotkań jest wspólna praca sprzyjająca wzmacnianiu twórczego potencjału poszczególnych uczestników zajęć, kreatywności w dostrzeganiu rzeczy nieoczywistych albo pomijanych, większej uważności. Fotografia jest świetnym narzędziem pomagającym w rozwoju tych umiejętności.

Bazą do działania będą doświadczenie i prace zrealizowane w ciągu ostatnich 15 lat (!) w Szkole @ktywnego Seniora, a szczególnie autorskie prezentacje multimedialne seniorów sprzed lat (m.in. „Kraków w oczach Seniorów”, „Roślinność Meksyku” i wiele, wiele innych), zdjęcia, publikacje tworzone podczas spotkań i w ramach realizowanych projektów ( m.in. „Heurit(age)”, „Małopolska w naszej pamięci i fotografii”,  ” Historyczne ogrody Małopolski w naszej pamięci i fotografii”, itp.). Spojrzymy na te prace okiem współczesnego Seniora, równocześnie przedstawiając swoje propozycje, swoją wizję.

Podczas dwóch spacerów podniesiemy oczy powyżej poziomu wzroku (zwykle patrzymy pod nogi ;)), dostrzegając elementy urbanistyczne, które w ogólnym pośpiechu pomijamy. Wspólnie będziemy tworzyć interesujące kompozycje, które inspirują, które „opowiadają historie”, które będą ciekawe w odbiorze dla naszych bliskich, znajomych. Zwrócimy uwagę na nietypowe ujęcia. Spojrzymy na otaczający nas krajobraz poprzez osobiste emocje,osobistą interpretację sytuacji, wiedzę, doświadczenie, tworząc nasze własne dziedzictwo.

Czwarte, ostatnie spotkanie to podstawy postprodukcji zdjęć (korekta kolorów, kontrastu, przygotowania do publikacji online, itp.) oraz wybór najciekawszych zdjęć do zamieszczenia na stronie internetowej „Szkoły @ktywnego Seniora”.

Terminy:

10 października (WBP),
12 października (fotograficzny spacer tematyczny),
17 października (fotograficzny spacer tematyczny),
19 października (WBP)
Godzina: 11.00- 13.00

Miejsce:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie,
Rajska 1, parter, sala 53

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadząca: dr Maria Jedlińska - twórca, edukator, trener i koordynator Szkoły @ktywnego Seniora ze strony Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Krakowie. Od wielu lat zajmuje się integracją społeczną i cyfrową osób starszych. Autorka wielu publikacji dotyczących „uczenia się przez całe życie”. W latach 2007-2021 specjalista ds. integracji społecznej i koordynator S@S w WBP w Krakowie. Promotor wolontariatu seniorów. Ambasador programu Grundtvig, EPALE (2015-2017), sieci LABIB, facylitator Active Citizens British Council.

Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc.

W trakcie zajęć wykonywane będą zdjęcia w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.