Serdecznie zapraszamy na cykl warsztatów artystyczno-literackich. Siedem niezwykłych spotkań przygotuje Państwa na przygodę z literaturą, kulturą i młodym pokoleniem.

We wrześniu br. w Wypożyczalni i Pracowni Zbiorów Obcojęzycznych uruchomiona zostanie specjalna linia tramwaju. Jego żółty wagon zaprojektują i wykonają Seniorzy, którzy staną się również motorniczymi tego niezwykłego pojazdu. Do przejazdu literacką trasą biegnącą pomiędzy regałami będą uprawnieni wyłącznie najmłodsi użytkownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Zanim jednak uruchomimy połączenie między dwoma pokoleniami, zadbamy o to, by każdy z motorniczych zrobił coś dla siebie. W końcu dawać prezenty jest fajnie, ale równie miło jest je otrzymywać.

Miejsce:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie,
Rajska 1, II piętro, sala 247

Termin (wtorki oraz jedna środa):
1, 8, 16, 22, 29 sierpnia 2023 r.,
5, 12 września 2023 r.

Godzina: 11:00-15:00

Zapisy: Formularz zapisów

Prowadzący: Agnieszka Bubka-Sagan i Mikołaj Spodaryk (pracownicy WBP w Krakowie, uczestnicy akredytowanego projektu mobilności w programie Erasmus+)

Uwaga! Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy na bieżąco. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Przewidywany plan warsztatów

1 sierpnia :  Jak tworzyć, to także dla siebie! (czym są działania arteterapeutyczne wprowadzenie, warsztat plastyczny i integracyjny).
Sztuka i twórczość są często opisywane jako świetne narzędzia komunikacji, czasem bardziej efektywne niż język, którym posługujemy się na co dzień. Z tego powodu, różne działania plastyczne znalazły stałe miejsce w praktykach wspierających terapię. Czy malowanie abstrakcji pozwoli nam stworzyć jakąś opowieść o świecie w którym żyjemy, uczuciach lub emocjach?

8 sierpnia : Czytać i pisać inaczej.
Czy czytanie może być jednocześnie pisaniem? Co stanie się, jeśli z powieści wymażemy pewne słowa lub bohaterów? Czy kompilowanie istniejących tekstów to plagiat czy akt twórczy? Co możemy znaleźć “dla siebie” w książce, która jest dla nas nudna? Podczas zajęć poznamy eksperymentalne sposoby pisania i stworzymy własne teksty konceptualne.

16 sierpnia : Międzypokoleniowe czytanie (warsztaty wprowadzające).
Warsztaty wprowadzą seniorów do projektu „Międzypokoleniowe
czytanie”, integrującego różne generacje. Uczestnicy zdecydują o wyborze książek do głośnego czytania dzieciom i przygotują wspólnie projekt literackiego tramwaju.

22 sierpnia : Literacki tramwaj cz. 1 (warsztaty manualne).
Nic tak nie kształtuje cierpliwości i koordynacji wzrokowo-ruchowej, jak
prace krawieckie. W trakcie warsztatów uszyjemy ogromny tramwaj, który stanie się
elementem dekoracji podczas międzypokoleniowego czytania.

29 sierpnia : Literacki tramwaj cz. 2 (warsztaty manualne).
Celem warsztatu jest uszycie tramwaju, który stanie się elementem
dekoracji podczas międzypokoleniowego czytania

5 września : Miej głos jak dzwon! (warsztaty poprawiające dykcję i emisję głosu).
Te warsztaty przygotowaliśmy w taki sposób, aby odpowiadały na potrzeby osób 50+! Będą one połączeniem doskonałej zabawy i produktywnie spędzonego czasu. Wspólnie z seniorami popracujemy nad swobodą ciała, właściwą artykulacją i wyrazistą wymową. Zgłębimy również techniki niwelowania tremy i poćwiczymy oddech, a poznane umiejętności wykorzystamy podczas międzypokoleniowego czytania.

12 września : Na minutę przed odjazdem…
W trakcie warsztatów spróbujemy przygotować seniorów do
międzypokoleniowej dyskusji i odrobinę pociągniemy ich za język.
Zapytamy o ich ulubione książki, o to, czy w dzieciństwie lubili czytać i czy
mieli ulubionych bohaterów literackich. Ich osobiste opowieści sprawią, że
finałowe spotkanie z udziałem dzieci będzie niezwykłym przeżyciem!

Warsztaty realizowane w ramach projektu Erasmus+