26 września 2019 roku Sekcja Krajoznawcza „Szkoły @ktywnego Seniora-S@S” zorganizowała w ramach cyklu „PodróżujMY z S@S” pierwszą po wakacjach wycieczkę edukacyjną.

Zwiedzaliśmy Klasztor OO. Karmelitów na Piasku w Krakowie, a w nim miejsca niedostępne dla przeciętnego turysty:  krużganki, Muzeum ze skarbcem, przyklasztorny ogród.
Poznaliśmy historię biblioteki, która jest wyjątkowym skarbem dziedzictwa kultury materialnej Polski i Europy. Krakowski księgozbiór to najstarsza karmelitańska biblioteka w Polsce. Jej początki sięgają XV wieku. Przenoszona i ukrywana w czasie kataklizmów i wojen zdołała przetrwać w praktycznie niezmienionym kształcie do dzisiaj. Główny księgozbiór znajduje się obecnie na terenie klasztornej klauzury i nie jest publicznie dostępny (dzieła są udostępniane jedynie badaczom).

Dzięki dr Szymonowi Sułeckiemu, wybitnemu znawcy dziejów książki rękopiśmiennej i drukowanej, opiekunowi muzeum Klasztoru OO.Karmelitów w Krakowie na Piasku, poznaliśmy wiele interesujących historii z życia zakonu. Byliśmy pod wrażeniem Jego olbrzymiej wiedzy jako archiwisty, którą przekazywał w ciekawy i zrozumiały dla każdego odbiorcy sposób. Czas spotkania mijał szybko.

Ze względu na duże zainteresowanie tematyką, wycieczka zostanie ponownie zorganizowana w dniu 17 października 2019 roku (szczegóły w Aktualnościach).

GALERIA ZDJĘĆ>>>