13 września 2018 roku została zorganizowana przez Sekcję Krajoznawczą "Szkoły @ktywnego Seniora" kolejna wycieczka edukacyjna do krakowskich ogrodów. Grupa seniorów zwiedziła Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który stanowi oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Ogród Doświadczeń  nosi imię Stanisława Lema, wybitnego polskiego pisarza, filozofa, futurologa, satyryka, znanego głównie  z utworów science – fiction. Był człowiekiem ciekawym świata, o otwartym na naukę umyśle. Główna część jego dorobku obejmuje dzieła poświęcone w szczególności rozważaniom na temat technologii, natury inteligencji, trudnościom w przekazywaniu informacji. Książki Lema zostały przetłumaczone na 41 języków i sprzedały się w ponad 27 milionach egzemplarzy. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem.

Ogród jest sensorycznym parkiem edukacyjnym, z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki. Inspiracją dla realizatorów było, działające od 1996 r., Pole Doświadczeń Zmysłowych w Norymberdze.
Modele zostały zaprojektowane i wykonane przez zespół krakowskich ekspertów reprezentujących różne dziedziny wiedzy, jak architektura, fizyka czy dydaktyka.

Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są:
- urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki,
- ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”,
- ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”,
- zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”

W Ogrodzie znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę.
Każde z urządzeń prezentuje jedno lub kilka zjawisk fizycznych.
Można tutaj miedzy innymi zobaczyć pryzmat, który tworzy ze światła słonecznego piękną tęczę, tarczę Newtona (kolorowa, nieruchoma tarcza staje się biała przy prędkości 1800 obrotów na minutę), czy ogromny kalejdoskop z układem luster tworzących wielokrotne odbicia. Możemy zaobserwować powstawanie wiru wodnego i dowiedzieć się o sposobach wydobywania się z takiego wiru na powierzchnię.

Największym zainteresowaniem (nie tylko pań) cieszyły się...lustra wyszczuplające :)

Atrakcji mnóstwo! Pretekstu do nauki i przypomnienia sobie zasad fizyki ze szkoły średniej jeszcze więcej!

Spędzony czas w Ogrodzie Doświadczeń był kolejnym inspirującym doświadczeniem.

 

GALERIA ZDJĘĆ>>>