Po raz kolejny Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie włączyła się do akcji „Tydzień z Internetem”. To doroczna ogólnoeuropejska kampania, mająca na celu zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z internetu oraz rozwijania umiejętności cyfrowych. W Polsce kampanię koordynuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Motywem przewodnim tegorocznej edycji było świadome korzystanie z internetu i bezpieczne zakupy w sieci. Tygodniowa akcja miała na celu zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje internet oraz zaprezentowanie ciekawych i praktycznych możliwości wykorzystania różnorodnych zasobów i zastosowań nowych technologii, głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali.

W ramach kampanii w instytucjach, organizacjach pozarządowych, szkołach i przede wszystkim w bibliotekach w całej Polsce organizowanych było wiele spotkań z ekspertami prezentującymi sposoby posługiwania się zasobami internetu.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie aktywnie uczestniczyła w „Tygodniu z Internetem”, zapraszając chętnych na spotkania, warsztaty, na których poruszane zostały zagadnienia bezpieczeństwa w sieci. Dla młodzieży oraz seniorów zorganizowane zostały również zajęcia komputerowe.

"Tydzień" rozpoczęliśmy seminarium pt. „Niezbędnik Seniora" (e-usługi, zagrożenia w Internecie, cyberprzestępczość), które poprowadziła p. Dagmara Krzesińska (ekspert ds. Reputacji i Odpowiedzialnego Biznesu UPC Polska S.A. z Warszawy, członek Koalicji „Dojrz@łość w Sieci”) oraz sierż. szt. Beata Wcisło i nadinsp. Izabela Ciarka (Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie).. Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem seniorów. Uczestniczyło w nim około 70 osób. GALERIA>>>

 

Warsztaty dla seniorów pt. „CYBERMYCHA na Rajskiej – wymiana doświadczeń” poprowadziła dr Maria Jedlińska (koordynator S@S, WBP w Krakowie) oraz p.Magdalena Pazdańska (trenerka szkoleń komputerowych). Tematem przewodnim było bezpieczne korzystanie z Internetu w celu robienia zakupów (zawierania transakcji). Połączono teorię z praktyką. Zajęcia zostały przeprowadzone w grupie osób interesujących się rękodziełem, malarstwem, haftem. Uczestnicy wzięli również udział w quizie wiedzy o bezpiecznych e-zakupach, co stanowiło dodatkową atrakcję warsztatów.

 

Na zajęciach językowych dla średniozaawansowanych pt. „Internet bez granic”, prowadzonych przez wolontariuszy EVS (European Voluntary Service) z Hiszpanii, Niemiec i Francji, poruszone zostały zagadnienia praw e-konsumenta, mediów społecznościowych, zakupów oraz zagrożeń czyhających w sieci. Wolontariusze i uczestnicy dzieli się doświadczeniami i rozmawiali o podobieństwach i różnicach kulturowych w tym obszarze. Tworzyli również mapy myśli związane z tymi zagadnieniami w językach francuskim, hiszpańskim i niemieckim.

Spotkania językowe prowadzą: Pauline Stefanski (Francja), Sophia Queckenberg(Niemcy), Nelson Vides (Wenezuela-Hiszpania), Eduardo Prieto (Hiszpania)

 

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i popularnością. Zaciekawieni uczestnicy chętnie dyskutowali o możliwościach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą korzystanie z Internetu.

Wszystkim gościom, kursantom i słuchaczom serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniach „Tygodnia z Internetem” i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.

 

GALERIA:

Seminarium NIEZBĘDNIK SENIORA>>>

warsztaty "CYBERMYCHA">>>

ZAJĘCIA JĘZYKOWE>>>