Co to jest liberatura, legimi, ibuk libra, gdzie szukać nagrań spektakli baletowych, teatralnych i filmowych, ...?

Na te i podobne pytania odpowiadali podczas spotkania zorganizowanego przez Sekcję Krajoznawczą S@S w dniu 2 marca 2017 roku pracownicy ARTETEKI, która jest jedną z agend Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, działającą od 2013 roku w przestrzeniach Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul.Rajska 12).

Nowe technologie to znak rozpoznawczy bibliotek cyfrowych, medialnych. Z tego też powodu, głównie związanego z brakiem odpowiedniej wiedzy technologicznej, miejsca takie budzą obawy osób starszych, są szeroko omijane. Zamysłem członków Sekcji Krajoznawczej S@S było „oswojenie” seniorów w tego typu biblioteką.

Arteteka jest miejscem, w którym znajdują się między innymi e-booki, e-czasopisma, audiowizualia (płyty muzyczne i filmowe, audiobooki). Stanowi przestrzeń dla miłośników teatru i innych dziedzin sztuki, sprzyjającą wymianie myśli, wspólnym dyskusjom i polemikom. 

Interesującego wprowadzenia dokonała pani Angelina Wójtowicz prezentując działania prowadzone przez Artetekę oraz pokazując zbiory muzyczne i filmowe oraz Małopolskie Studio Komiksu umieszczone na I piętrze.
Na kolejnym, drugim, mogliśmy do woli rysować na tabletach graficznych i grać w gry, zarówno planszowe, jak i elektroniczne. Największe zainteresowanie budziło własnoręczne tworzenie elektronicznych rysunków. Wszelkie zawiłości wyjaśniała pani Gabriela Kurowska.
Na III piętrze poznawaliśmy podstawowe funkcje czytników oraz podziwialiśmy Czytelnię Liberatury (dla tych, którzy nie wiedzą, co to jest, rada – przyjdźcie do Arteteki  :). Po tym dziale oprowadzał grupę pan Tomasz Kalita.

Przewidziany czas wycieczki został znacznie przekroczony, a i tak nie wyczerpaliśmy wszystkich interesujących nas tematów i wątpliwości. Zainteresowani będą mieli okazję poszerzenia swojej wiedzy podczas indywidualnych już wypadów do Arteteki.

W wycieczce edukacyjnej udział wzięło 26 osób.

Pracownikom ARTETEKI dziękujemy za oprowadzenie i podzielenie się wiedzą z uczestnikami wycieczki!

 

GALERIA>>>