W okresie czerwiec – sierpień 2013 w ramach „Szkoly @ktywnego Seniora” po raz kolejny zostały zorganizowane w WBP w Krakowie wakacyjne bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób posiadających co najmniej podstawową znajomość komputera i Internetu. Przeszkolonych zostało 147 osób.

Promujemy działania sprzyjające kontaktom międzypokoleniowym, stąd kursy prowadzą młode osoby - pracownicy WBP w Krakowie, stażyści oraz studenci-wolontariusze z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dziękujemy Wam Kochani za zaangażowanie i poświęcenie wolnego czasu na nauczanie innych! 

 

TEMATYKA PROWADZONYCH SPOTKAŃ

Kulturalny Internet – na zajęciach uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób zarezerwować bilety w wybranych kinach, sprawdzać aktualne wystawy muzealne, słuchać muzyki w Internecie czy korzystać z katalogu on-line Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Podstawy edycji tekstów w programie Word - w trakcie szkolenia uczestnicy zapoznali się z funkcjami programu, formatowaniem i stylami tekstu, możliwościami edycji i tworzenia dokumentów, a także zapisem i odczytem dokumentu z dysku.

Elementy tworzenia stron www – szkolenie dotyczyło nauki tworzenia stron internetowych za pośrednictwem usługi „witryny Google”. Uczestnicy dowiedzieli się, jak założyć własną witrynę, w jaki sposób ją edytować.

Załatw formalności, zrób zakupy internetowo – na zajęciach uczestnicy dowiedzieli się jak załatwiać formalności administracyjne i zrobić zakupy bez wychodzenia z domu.

E-learning – uzupełnieniem kursów, które odbywają się stacjonarnie dla seniorów, jest platforma e-learningowa: kursy.rajska.info. Celem udostępnienia e-kursów jest zachęcenie do samokształcenia.

Picasa – uczestnicy szkolenia dowiedzieli się w jaki sposób zainstalować program Picasa na swoim komputerze, pobrać zdjęcia z komputera do programu. Zapoznali się także z podstawowymi możliwościami edycji zdjęć, tworzeniem albumów internetowych oraz jak udostępniać i przesyłać swoje zdjęcia.

Dyski Google – szkolenie dotyczyło nauki korzystania z dysków Google.

Efekty do zdjęć - w trakcie szkolenia pod okiem instruktora uczestnicy dowiedzieli się jak korzystając z darmowych witryn internetowych udoskonalić swoje zdjęcia, dodając do nich dodatkowe elementy, a później zamieścić je na portalach społecznościowych.

Zabawne przeróbki zdjęć – uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób udoskonalić swoje zdjęcia za pośrednictwem stron internetowych.

Historia stosowana w Internecie - uczestnicy zapoznali się z portalami internetowymi instytucji kulturalnych propagującymi wiedzę o historii Polski. Kurs służył opanowaniu umiejętności wyszukiwania informacji oraz ich selekcji.

Zabawny trening pamięci dla seniorów – uczestnicy za pomocą serwisu gry.pl zapoznali się z odpowiednio dobranymi grami i łamigłówkami. Celem takiego treningu było ćwiczenie umiejętności koncentracji, spostrzegawczości i pamięci.

Blog – Twoja historia – zajęcia pokazały w jaki sposób można dzielić się z innymi swoimi opiniami, wnioskami, myślami. Prowadzenie własnego bloga jest świetnym sposobem i na rozrywkę i na zawieranie nowych znajomości.

Odkrywanie przeszłości przez Internet – uczestnicy zapoznali się z portalami internetowymi instytucji kulturalnych propagującymi wiedzę o historii Polski.

prowadzenie: Renata Augustyn, Żaneta Bednarz, Urszula Biernat, Magdalena Giez, Monika Kucharczyk-Kubacka, Joanna Zagórska

 

Informacje o szkoleniach były umieszczane na bieżąco na Facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Szko%C5%82a-ktywnego-Seniora-SS/297654726995531

Zajęcia realizowane w ramach projektu SUSCOM

 

GALERIA>>>