W dniach 14 i 15 czerwca 2014 odbyły się w Krakowie I OGÓLNOPOLSKIE SENIORALIA, których organizatorami byli: Stowarzyszenie MANKO, wydawca magazynu Głos Seniora oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Creativa”, a partnerami Województwo Małopolskie, Urząd Miasta Krakowa, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Małopolska Wyższa Szkoła im. Józefa Dietla.

Głównym jej celem jest „integracja środowiska seniorów, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych, a także upowszechnianie ciekawych i cennych inicjatyw, związanych z problematyką osób starszych w społeczeństwie (Łukasz Salwarowski, jeden z organizatorów wydarzenia)

W pierwszym dniu Senioraliów odbył się I Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, podczas którego dyskutowano na tematy ważne dla seniorów. Uczestnicy i prelegenci starali się odpowiedzieć na pytania: Jak poprawić stan zdrowia polskich seniorów? Jak usprawnić system pomocy społecznej w sytuacji starzenia się społeczeństwa? Jak aktywizować seniorów poprzez wolontariat?

W drugim dniu spotkań (15 czerwca) na jeden dzień klucze do Miasta zostały przekazane seniorom przez Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa.

Otrzymanie „władzy” nad Krakowem uczczono paradą wokół Rynku Głównego. W czasie pochodu, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kopalni Soli w Wieliczce, seniorzy prezentowali swoje oryginalne nakrycia głowy, przygotowane specjalnie na „konkurs kapeluszowy”. W korowodzie wziął także udział Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak – Kamysz, który podkreślił, że we wspólnym, radosnym przemarszu seniorzy muszą pokazać, że są aktywni i radośni, ale także potrzebujący wsparcia.

Na Placu Szczepańskim występowały zespoły wokalne, teatralne, kabaretowe. Szereg UTW i organizacji seniorskich zorganizowało pokaz rękodzieła artystycznego.

Podczas Senioraliów nie mogło oczywiście zabraknąć uczestników "Szkoły @ktywnego Seniora":

 

  • Panie brały aktywny udział w paradzie, prezentując własnoręcznie przygotowane kapelusze
  • na Placu Szczepańskim wystąpił Zespół S@S
  • Sekcja Plastyczna S@S prezentowała oryginalne prace malarskie i tkackie

Byliśmy widoczni w naszych charakterystycznych koszulkach ! :)

Bardzo dziękujemy wszystkim Osobom zaangażowanym w przygotowanie prezentacji działań S@S!

PROGRAM>>>

GALERIA>>>

I Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie zostały objęte honorowym patronatem Marka Sowy - Marszałka Województwa Małopolskiego, Jacka Majchrowskiego - Prezydenta Miasta Krakowa, Prof. Ireny Lipowicz - Rzecznika Praw Obywatelskich, Elżbiety Achinger - Posłanki na Sejm RP.