23 czerwca 2014 członkowie Towarzystwa Niemiecko-Polskiego z Bremy ( ok.20 osób) odwiedzili Kraków. Na zaproszenie Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Krakowie i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie spotkali się z członkami „Szkoły @ktywnego Seniora”.

Podczas prawie 3-godzinnego pobytu w Bibliotece nasi Goście zwiedzili różne jej Oddziały, m.in.Artetekę ( oprowadzały panie: Renata Augustyn i Magdalena Pawlaczyk) oraz spotkali się z Seniorami z S@S.

Gości przywitał Jerzy Woźniakiewicz (Dyrektor WBP w Krakowie).

Wystąpił Zespół S@S ( prowadzenie: Małgorzata Paluch), a swoje prace artystyczne zaprezentowała Sekcja Plastyczna S@S ( m.in. patchworki tworzone pod kierunkiem Olgi Trzos).

Nasi artyści wzbudzili swym występem i wystawą prac podziw i zachwyt oglądających Śmiech

Uwe Metschke (Przewodniczący Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Bremie) opowiedział o swoim pięknym Mieście, zadziwiając obecnych swą nienaganną polszczyzną (!).

Spotkanie kończyła projekcja filmu „Pierogi mit Spätzle” nakręconego przez wolontariuszki EVS z Niemiec, Marie Kraja i Louisę Hofmann. Wzajemne uprzedzenia i nieufność między Polakami i Niemcami, spowodowane historycznymi zaszłościami, mocno zakorzeniły się w zbiorowej świadomości obu narodów. Film przedstawia wrażenia młodych Polaków i Niemców, którzy zdecydowali się podzielić swoimi doświadczeniami z życia w sąsiednich krajach. Autorki filmu starały się dać odpowiedź na pytania: co łączy młodych ludzie w Polsce i w Niemczech? Jakie są ich doświadczenia z pobytu w sąsiednich krajach?

Inicjatorką spotkania była dr Maria Jedlińska ( koordynator S@S)

 

Pani Barbarze Metschke dziękujemy za tłumaczenie,

a pani Teresie Galicy za pomoc w organizacji spotkania z grupą z Niemiec

 

GALERIA ZDJĘĆ>>>

----------------------------------------------------------------------------------

Poniżej sympatyczny e-mail, który dostaliśmy po powrocie naszych Gości do Niemiec Uśmiech

Kochana Pani Mario,

 

Pragnę z całego serca i jak najgoręcej podziękować Pani i wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego spotkania. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem po zwiedzeniu Waszej biblioteki. Tylko pozazdrościć. Niemcy byli zachwyceni a my dumni, ze możemy pokazać naszą Ojczyznę tak piękną i nowoczesną. Dziękujemy!

Szanownym Seniorom ogromne wyrazy uznania za wspaniały program artystyczny. Także wyrazy uznania dla rękodzieła! Wielki ukłon dla Waszej jadłodajni. Niemcy polubili Wasze doskonale pierogi!!!

Przed chwila wróciliśmy do Bremy i natychmiast pragnę podzielić się naszymi wrażeniami.

Jesteśmy otwarci na współprace i jeśli Państwo będziecie zainteresowani przyjazdem do Bremy, serdecznie zapraszamy!

 

Wdzięczni za gościnność i wspaniałe prezentacje ślemy wyrazy szacunku na Pani ręce

 

Teresa Galica ( Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Bremie)