Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia związane z korzystaniem z mediów społecznościowych oraz z bezpiecznym eksplorowaniem sieci internet. W trakcie spotkań online uczestnicy dowiedzą się m.in. jak założyć i skonfigurować profile w social mediach oraz jak z rozwagą się nimi posługiwać. Na zajęciach przedstawione zostaną również zasady bezpiecznego korzystania z płatności online oraz internetowych zbiórek charytatywnych. W ramach szkolenia odbędą się 4 spotkania zdalne po półtorej godziny każde. Zajęcia odbędą się online z wykorzystaniem programu Zoom.

Osoby biorące udział w spotkaniu powinny posiadać:

 1. Dostęp i podstawową znajomość obsługi komputera i internetu.
 2. Kamerę internetową, mikrofon oraz słuchawki (mogą być wbudowane w laptopa).
 3. Konto Google / Gmail do którego potrafią się zalogować.
 4. Umiejętność samodzielnej obsługi programu Zoom.
 5. Ważną kartę biblioteczną WBP w Krakowie (niewymagana w okresie pandemii).

Termin: 28 września i 5 października 2021 r. (wtorek), godz. 16.00-17.30

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy

Prowadzący: Artur Kawa (wolontariusz WBP w Krakowie); menedżer kultury, absolwent Zarządzania Kultura i Mediami w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. Związany z Legimi SA, gdzie pełni funkcję opiekuna wydawców i bibliotek. Jest Latarnikiem Polski Cyfrowej. Laureat nagród Impactor PR 2011, Złoty Spinacz 2012 za najlepszą kampanię społeczną, zdobywca grand prix w plebiscycie portalu kampaniespoleczne.pl, nominowany do PIKowego Lauru oraz Papierowego Ekranu za upowszechnianie czytelnictwa. Organizator i realizator kampanii „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!”. Autor raportów Kultura w czasie zarazy w Województwie Podkarpackim oraz Rynek książki w czasie pandemii.

Uwaga! Uczestnicy w trakcie zajęć będą proszeni o wypełnienie dodatkowych formularzy związanych z projektem Latarnicy w akcji: Małopolska i Pomorze. 

Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o rejestrację. Liczba miejsc ograniczona. Po zakończeniu rekrutacji na podany w formularzu rejestracyjnym adres e-mail zostanie wysłana informacja o przyjęciu zgłoszenia lub braku wolnych miejsc. Uczestnictwo w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Szczegółowy plan szkolenia:*

 • Bezpieczne zakupy w sieci, jak wyszukiwać oferty, czy opinie o sprzedawcy mają znaczenie, wykorzystanie porównywarek cenowych.
 • Konfigurowanie usług elektronicznych, ustalanie silnego hasła i sprawdzanie czy nie zostało ono już użyte.
 • Konfigurowanie i zarządzanie danymi w portalu Twój e-PIT (wymagany ważny Profil Zaufany).
 • Konfigurowanie i zarządzanie aplikacją mObywatel z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (wymagany ważny Profil Zaufany).
 • Bezpieczny komputer bez programu antywirusowego.
 • Montaż materiałów audio i video (dla zaawansowanych użytkowników komputera).
 • Social media – co i komu udostępniam? Jak zabezpieczyć swoje konto przed wypływem danych?
 • Opcjonalnie zakładanie konta w Profilu Zaufanym (dla osób nieposiadających PZ).

*Materiał do zrealizowania w zależności od tempa pracy grupy. Istnieje możliwość przedłużenia liczby spotkań.