Zapraszamy do udziału w wykładzie online: Rośliny kserotermiczne".

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Świat roślin” i dotyczyć będzie miejsc, w których znajdują się rośliny ciepłolubne (przywędrowały do Polski z cieplejszych regionów Europy). Te wygrzewające się w słońcu suche łąki są siedliskiem wielu pięknych i rzadkich roślin. W naszym regionie mają szczególnie dobre warunki do rozwoju, dzięki wapiennym skałkom jurajskim.

Murawy kserotermiczne spotkamy zarówno w podkrakowskich dolinkach, jak i w okolicach Miechowa i dalej na północ. Stanowią zagrożone siedliska o wielkiej bioróżnorodności, wymagające czynnej ochrony, których urodę warto poznać. Nazywane „polskimi stepami”, na niewielkiej powierzchni gromadzą ponad 100 gatunków roślin charakterystycznych dla tych siedlisk i 100 gatunków roślin towarzyszących (Przewodnik przyrodniczy>>>)

Termin: 18 marca 2021 r. (czwartek)
Godzina: 12.00–13.00
Zapisy:
 Formularz zgłoszeniowy
Prowadząca:
 Lidia Zając – kustosz Działu Udostępniania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ogrodniczka amatorka, miłośniczka przyrody; szczególnym zainteresowaniem darzy rośliny dziko rosnące. Zwolenniczka ekologicznych ogrodów biodynamicznych. Z pasją śledzi zmieniające się podejście do miejskich przestrzeni zielonych.