DZIEDZICTWO – temat szeroki, intrygujący, budzący zainteresowanie coraz większej liczby osób. Z jednej strony, stanowi spuściznę po przodkach. Z drugiej  – to dorobek naszych czasów zostawiany następnym pokoleniom.

Zapraszamy seniorów, liderów organizacji pozarządowych, pracowników instytucji kierujących swoje działania do osób starszych do udziału w interaktywnych, bezpłatnych warsztatach, podczas których podejmiemy próbę znalezienia odpowiedzi na pytania:

  • co tworzy „Moje, twoje, nasze dziedzictwo”? Co przyjmujemy jako dziedzictwo, a co odrzucamy? Jak go właściwie definiujemy? Czy się z nim identyfikujemy czy przypominamy sobie o nim jedynie przy okazji okolicznościowych wydarzeń?
  • Jak i czy tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce - w swojej rodzinie, środowisku lokalnym (pamiątki rodzinne, historia miejscowości, zabytki i pomniki, książki, zwyczaje).
  • Jak bazując na tej wiedzy i doświadczeniu tworzyć aktywne społeczności? Jak znaleźć korelację między dziedzictwem a nowoczesnością? Jak może ona pomóc w rozwijaniu umiejętności ważnych dla wspólnot w XXI wieku, tworzeniu dialogu kulturowego?

Podczas spotkań będziemy opracowywać materiały (rodzinne pamiątki, nie tylko fotografie) pod kątem tworzenia mini-wystawy, która zostanie zaprezentowana w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Ponadto, planowane są dla uczestników spotkań dwa wyjazdy edukacyjne (wiosna, lato 2020r.) do  atrakcyjnych, a nie zawsze dobrze znanych pod względem lokalnego i globalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, miejsc w Małopolsce.

 
W lutym i marcu 2020 roku przewiduje się organizację czterech spotkań (po 2 godziny), z których każde  składać się będzie z dwóch części:
1.    wprowadzenie i integracja grupy wokół określonego tematu: praktyczne wykorzystanie metodologii pracy ze społecznościami lokalnymi stworzonej przez British Council i praktykowanej w wielu miejscach na całym świecie w ramach programu „Active Citizens – Aktywne Społeczności”.
2.    część warsztatowa: przygotowanie i opracowanie - na bazie projektu „Kufer pełen dziedzictwa" Fundacji Plenerownia i międzynarodowego projektu „Heurit(age)”, realizowanego przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie - własnych materiałów, fotografii, pamiątek, tekstów  w celu tworzenia interaktywnej mini wystawy pt. „ Moje, twoje, nasze dziedzictwo w działaniach @ktywnych Seniorów”, złożonej z prac uczestników warsztatów.

Termin spotkań: 19 i 26 lutego oraz 4 i 11 marca 2020 rok (środy), godz.11.00 - 13.00 (Wymagany udział w całym cyklu_4 spotkania)

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1 (sala 232)

Ilość miejsc ograniczona (grupa warsztatowa: ok.12 osób)!

Zgłoszenia wyłącznie poprzez Lista rezerwowa>>>

Prowadzenie (przy aktywnym udziale uczestników spotkań smile):
dr Maria Jedlińska (koordynator S@S, WBP w Krakowie),             
Patrycja Dziedzic (WBP w Krakowie)

ZAPRASZAMY!