RELACJA>>>

Listopad w naszym kręgu kulturowym jest często określany miesiącem zadumy nad przemijaniem i niestałością wszystkiego, co nas otacza. W dawnych epokach owa refleksja nieustannie towarzyszyła życiu codziennemu zarówno biednych, jak i bogatych; skłaniała do pobożności, solidności w pracy, a także i do cieszenia się każdą, nawet najpospolitszą chwilą.

Sekcja Krajoznawcza "Szkoły @ktywnego Seniora" zaprasza na wykład pani Anny Strzebońskiej pt. "Żywym na przestrogę, zmarłym ku pamięci - krakowskie relikty średniowiecznych wierzeń".


Celem wykładu jest prezentacja historycznego i archeologicznego potencjału Krakowa w zakresie istniejących na jego obszarze reliktów, miejsc związanych z dawnymi, (nie tylko) pogańskimi wierzeniami. Należą do nich m.in. latarnie umarłych i dzwonki za konających. Takie miejsca są mało znane, pomijane na mapach uczęszczanych szlaków turystycznych.

Przedstawiona zostanie historia kultów religijnych, ze szczególnym uwzględnieniem zwyczajów pogrzebowych, a także wierzeń i tradycji zamieszkujących ten obszar Słowian.
Zostanie również pokazany szlak zwiedzania takich miejsc, który będzie dużym ułatwieniem dla osób zainteresowanych turystyką kulturową.

Prelegentka – Pani ANNA STRZEBOŃSKA, członek Sekcji Krajoznawczej S@S – znana jest z ciekawych i oryginalnych prezentacji, m.in. o krakowskich smokach, zwyczajach bożonarodzeniowych czy kolekcji sów (opisy i prezentacje przygotowywane przez Seniorów S@S są zamieszczone TUTAJ>>>)

Termin: 11 października 2018, godz.11.00 - 12.00

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie (sala 53)

Wstęp wolny

Zapraszamy!