11 listopada to polskie święto narodowe obchodzone na pamiątkę odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości, po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. W tym dniu Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną.

27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie wielkopolskie, które przywróciło Wielkopolskę macierzy. W Galicji Wschodniej trwały zacięte walki z Ukraińcami, a na wschodnich kresach Polski oddziały samoobrony walczyły z bolszewikami. Część Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski dopiero po trzech powstaniach śląskich.  Przypieczętowaniem dzieła odrodzenia Rzeczypospolitej była Bitwa Warszawska w 1920 roku, w której naród polski obronił odzyskaną niepodległość.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.

Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W latach 1939–1944, podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.

W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca (data podpisania Manifestu PKWN), jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski.
W czasach komunizmu wielokrotnie organizowane przez opozycję manifestacje patriotyczne były w całym kraju brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989 (Dz.U. PRL 1989, nr 6, poz. 34), lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

Zespół poetycko-muzyczny "Szkoły @ktywnego Seniora" włączył się w uroczyste obchody Jubileuszu 100.lecia odzyskania Niepodległości.

Podczas koncertu „Dla nich szumiały wierzby…”, który odbył się 20 listopada 2018 roku w WBP w Krakowie, licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała przygotowany przez Zespół S@S repertuar.

Połączenie współczesnej poezji niepodległościowej z przedwojenną stworzyło niepowtarzalną  atmosferę, godną jubileuszowych obchodów.
Podczas koncertu wysłuchaliśmy fragmentów takich utworów jak: „Ta co nie zginęła (E.Słoński), „Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą” (L.Staff), „Modlitwa obozowa 1039”, „Warszawo ma”, „Oblicze ojczyzny” (T.Różewicz), „Dziś idę walczyć mamo” (J.Szczepański) oraz znanych pieśni wojskowych.

Skład Zespołu S@S: Marta Naprawska (opracowanie tekstów), Małgorzata Paluch (aranżacja muzyczna), Halina Bednarska, Urszula Grabka, Elżbieta Hytroś

Punktem kulminacyjnym spotkania był wykład z prezentacją pamiątek rodzinnych generała Józefa Hallera, których właścicielem jest pan Adam Woźniczka. Stanowią one największy w Polsce zbiór pamiątek po Generale, jego rodzinie i żołnierzach Błękitnej Armii. Na zorganizowanej mini-wystawie mogliśmy zobaczyć m.in. krzyż mszalny i modlitewniki gen. Hallera, flagę, którą Polonia witała żołnierzy wracających do swoich rodzin w USA, złote pióra z dedykacją od społeczności Chicago, orła ze sztandaru Generała, przedmioty codziennego użytku, Matkę Boską Amerykańską czy banknoty odnalezione w gabinecie gen. Hallera.

Takich zbiorów nie posiada żadne muzeum w Polsce. To trzeba było zobaczyć!

 

GALERIA ZDJĘĆ ze spotkania>>>